1 Aralık 2008

[Yazarlık] Türkiye'de Yazarlık Eğitimi Veren Yerler

Güzel Sanatlar Fakültesi, Dramatik Yazarlık Bölümü

Belli başlı birkaç üniversitede bulunan bu bölüme yetenek sınavı ile öğrenci seçiliyor. Örnek ders programlarına buradan ve buradan bakabilirsiniz. Öğrenebildiğim kadarıyla aşağıdaki üniversitelerde bulunuyor; ekleyebileceğiniz varsa yorum olarak yazın lütfen.


Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı

Burada Yazma Semineri, Uygulamalı Yazma, Felsefeye Giriş, Felsefe-Yazın İlişkisi, Sinema Tarihi, Eleştirel Haber Okuryazarlığı gibi oldukça çeşitli seminerler veriliyor.İnternet sitesindeki açıklamalara göre her bir seminerde konuya farklı açılardan, kapsamlı bir şekilde yaklaşılıyor. Katılım için bazı koşullar var. Daha ayrıntılı bilgi almak için ilgili sayfayı incelemenizi öneririm.

İletişim:Paris Caddesi No:14 Kavaklıdere/ANKARA Tel: 0(312)4177720 (pbx) Faks: 0(312)4175746

*Not: Özellikle bir gün yolumun Ankara’ya düşmesini istememin yegane nedenidir burası.


Edebiyatçılar Derneği

İnternet sitesinde Yaratıcı Yazarlık Seminerleri verildiği yazmış fakat ilgili sayfayı açamadım. Telefon etmek en iyisi sanırım.

Hatırladığım kadarıyla ücretli bir kurstu.

İletişim: Edebiyatçılar Derneği Sakarya Cad. 32/15 Yenişehir/ANKARA Tel: 0(312)4344665

Düzeltme: Derneğin bir blogu varmış. Yaratıcı Yazarlık Atölyesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesi

Üniversitedeki tüm kurslarla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Yaratıcı Yazarlık kurslarının eğitmeni Murat Gülsoy. Yazarın ayrıca konuyla ilgili “Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık” adlı bir kitabı var. Bana zamanında faydası olmuştu, tavsiye ederim. Genel bir fikir vermesi açısından kursa gitmeden önce kitabı okuyabilirsiniz.

Kursun 12 hafta sürdüğü belirtilmiş; fakat toplam kaç saat ders veriliyor bilmiyorum. Ücret 600-800 YTL arasında değişiyor.

İletişim: Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Güney Kampüs Lojman Kapı Yanı 34342 Bebek/İSTANBUL

*Tuba Taşyürek, Kişisel Gelişim Kurslar Sorumlusu tubatasyurek@bumed.org.tr , 0(212)3595813

İstanbul Bilgi Üniversitesi

Burada da pek çok farklı eğitim veriliyor. Edebiyat AtölyesiEtkili Konuşma ve DiksiyonOkuma AtölyesiYaratıcı Yazarlık TeknikleriYazmak Yaşamak bunlardan bazıları. Hepsine buradanbakabilirsiniz.

Toplam verilen eğitim saati 16-36, ücretler ise 350-800 YTL arasında değişiyor.

İletişim: santralistanbul Eski Silahtarağa Elektrik Santralı Silahtarağa Mah. Kazım Karabekir Cad. No: 1 34060 Eyüp / İSTANBUL Tel: 0(212)4440428

Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi’ne bağlı olan TÖMER‘i çoğumuz dil kursu olarak bilir. Şahsen İngilizce’yi baştan sona burada öğrendim ve herkese de diğer bütün kurslardan önce burayı tavsiye ederim.

Diğer şubelerinde değil; ama Ankara şubesinde Özel Amaçlı Türkçe Kursları veriliyor. Bunlar; Diksiyon ve HitabetHızlı Okuma,Yaratıcı Yazarlık kurslarından oluşuyor.

Ücretlerin (Yaratıcı Yazarlık & Diksiyon ve Hitabet, 48 saat, 408 YTL), bu alandaki diğer ücretli kurslara göre daha hesaplı olduğunu düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla çeşitli indirimler de yapılıyor.

İletişim: TÖMER Kızılay Şubesi Ziya Gökalp Cad. No:18/1 Kızılay/ANKARA Tel: 0(312)4342993 / 4343090-121

Tarih ve Kültür Araştırma Derneği

Eğitimlerin hepsine buradan ulaşabilirsiniz. Şiir ve Yazı Atölyesibunlardan biri. 8 ay süren eğitimin aylık ücreti 125-150 YTL arasında değişiyor.

İletişim: Büyükdere Cad. Sivritaş Sok. Kadriye İş Merkezi Kat:7 No:15 80130 Mecidiyeköy/İSTANBUL Tel: 0(212)2130090 (Pbx) Faks: 0(212)2130093

Mim Sanat Merkezi

TiyatroDiksiyonDramatik Yazarlık burada verilen eğitimlerden bazıları. Dramatik Yazarlık kursu, daha çok senaryo yazımına yönelik sanıyorum.

Üç ay sürecek eğitim için herhangi bir ücretten söz edilmemiş. Arayıp sormakta fayda var.

İletişim: Moda Cd. No:60 Kat:2-3 Kadıköy/İSTANBUL Tel: 0(216)4492045 Faks: 0(216)4492046

Gösteri Sanatları Merkezi

Tiyatro Yazarlığı eğitimi 2 yıl sürüyormuş. Şimdiye kadar yazdığım yerler arasında en uzun süre eğitim veren yer burası. Ücret hakkında bir bilgim yok. Gösteri Sanatları Merkezi‘nde başka eğitimler de veriliyor.

İletişim: Mecidiyeköy Katlı Otopark üstü Kat :6 Mecidiyeköy Kültür Merkezi İSTANBUL Tel: 0(212)2743066

Notos Edebiyat Atölyesi

Bir dönemlik atölye çalışmaları 10 hafta sürüyor. Ücret olarak 560 YTL belirtilmiş. Ders içeriklerini ve gelişmeleri atölyenin blogundantakip edebilirsiniz. Notos Kitap ayrıca iki ayda bir Notos edebiyat dergisini yayımlıyor, ilginizi çekebilir.

İletişim: İnönü Caddesi, Emektar Sokak, 18/1 Gümüşsuyu Beyoğlu İSTANBUL Tel: 0(212)2434997 Faks: 0(212)2523805 E-posta: atolye@notoskitap.com

Sahne Eğitim Derneği

Yazarlık atölyesi dışında; tiyatroyaratıcı dramaeğitimde drama, diksiyon atölyeleri de bulunuyor. Ücretler hakkında herhangi bir bilgi verilmemiş.

İletişim: Tunali Hilmi Caddesi Bestekar Sokak No:74/9 Kavaklidere/ANKARA Tel: 0(312)4263363 E-posta: bilgi@sahneegitim.org

Sinematek

Sinematek bünyesinde film yapım ve kamera, senaryokurgu,oyunculuk gibi çeşitli kurs ve atölyeler bulunuyor. Senaryo atölyesiİstanbul ve Ankara‘da gerçekleştiriliyor. Aylık ücret, 250 YTL olarak belirtilmiş.

İletişim (Merkez): Şemsettin Günaltay Cd.(Minibüs Caddesi) No:187/1 Tezer Apt. A Blok Tüccarbaşı, Erenköy/İSTANBUL Tel: 0(216)3868703 Faks: 0(216)3852642 GSM: 0(536)4720328 – 0(555)7477557

Birkaç yer daha…


Şimdilik bu kadar! Ekleyebileceğiniz var mı?


Tepkiler: 

16 yorum:

Esra Özkutlu dedi ki...

süper bir hizmet sunmuşsunuz. çok teşekkürler...

Meliha Tila Sadık dedi ki...

Rica ederim. Yararı dokunur umarım.

Esra Özkutlu dedi ki...

kendi sitemde tatlılarıma eşli eden minik öykülerim var. bu konuyla da ilgili bir eğitimden geçmek yararlı olur diye araştırmaya çalışmıştım internetten. en detaylı bilgiyi sizin blodga buldum. benimkine de beklerim. http://irmikhanim.blogspot.com/
iyi günler,

Eksik Günlük dedi ki...

calismaniz icin tesekkur ederim.

Müge dedi ki...

Çok güzel toparlamışsınız, bravo. Böylesini başka yerde bulamazdım herhalde.. Şimdi yapmam gereken, kararlı olmak ve cesaretimi kaybetmeden bana uyan bir kurs belirlemek.

mehmet türkaydın dedi ki...

emeğiniz için teşekkür ederim. çok kapsamlı ve bilgilendirici bir yazı olmuş.

deruni dedi ki...

Harika toparlamışsınız, ellerinize sağlık.

Ahmet Ertan dedi ki...

Elinize sağlık, güzel bir kaynak olmuş...

çalıkuşu dedi ki...

keşke izmirde de olsaydı...

Yazarlık Kursu dedi ki...

http://www.yazarlikkursu.com/
Sitenin amacı; Yazmayı isteyen, yazar olma hayali taşıyan, kitabını birgün bastırmak isteyen, sadece kendisi için, keyif aldığı için yazan, yazdığında kendini iyi hisseden, sıkıntılarından yazarak sıyrılabilen...yani yazmadan duramayan herkes için sanal bir buluşma noktası oluşturmak. Bu sanal buluşma noktasının, yargılanma korkusu olmadan, edebi kaygılara girmeden, hata yaparak ancak ustalığa gidileceğini kabul ederek insanların kendini sınayabileceği, yazmaya teşvik edileceği, tetikleneceği ve yazılarını paylaşabileceği bir ortam.

iletişim sanat merkezi dedi ki...

Altuna Ajans'ın bünyesinde İLETİŞİM SANAT MERKEZİ Ankara'da açılmıştır. Gazi Üniversitesi ile ortak bir proje çerçevesinde kamera önü ve kamera arkası tüm eğitimler verilecektir. Kurs bitiminde başarı sağlayanlara Gazi Üniversitesi onaylı sertifika verilecektir. Ayrıca Ankara'da henüz bulunmayan imkanlar da halka sunulacaktır.. Örn: jimi jib, stedycam ve fly cam operatörlüğü..

Mevcut programlar
-kamera karşısında oyunculuk
-spikerlik ve sunuculuk (Türkiye'nin ünlü spiker ve sunucuları hoca olarak görev alacaktır)
-diksiyon
-seslendirme ve dublaj
-kısa film atölyesi
-temel oyunculuk programı
-senaryo yazarlığı
-halkla ilişkiler ve reklamcılık
-liderlik ve stratejik iletişim
-yönetici asistanlığı
-sanat yönetmenliği
-kameramanlık
-jimmy jib operatörlüğü
-Steadycam Operatörlüğü
-Flycam Operatörlüğü
-Işık- Ses Operatörlüğü
-Animasyon
-Profesyonel makyaj

İletişim için: www.iletisimsanatmerkezi.com
0312 431 09 90
Kültür Mah. Dr. Mediha Eldem Sok. No: 71/10 Çankaya/ANKARA

Adsız dedi ki...

Ellerinize sağlık, çok teşekkürler. Güzel bir çalışma olmuş.

Senaryoe Ekibi dedi ki...

Senaryoekibi.com Türkiye'nin ilk ve tek internet üzerinden canlı olarak yazarlık eğitimleri veren sitesidir. Eğitmenler kameraları açık şekilde, mikrofonlarından dersleri anlatırken, öğrenciler de aynı şekilde mikrofonlarıyla eğitime katılabilirler. Online Yaratıcı Yazarlık, Online Roman Yazarlığı, Online Reklam Yazarlığı ve Online Senaryo Yazarlığı eğitimleri verilmektedir.
http://www.senaryoekibi.com

Anıl Akiş dedi ki...

Çok ayrıntılı ve faydalı bir paylaşım olmuş, çok teşekkürler.! Yazarlık Kursu İzmir

Adsız dedi ki...

tömer de olan kursun veya kursların fiyatına/fiyatlarına http://tomer.ankara.edu.tr/ucretler/ ile ulaşabilirsiniz ÇÜNKÜ DEĞİŞMİŞ.

selin özbay dedi ki...

Günaydın Meli Tila,
yazarlık eğitimi veren yerleri araştırırken rastladım blogunuza...
Epeydir paylaşımda bulunmamışsınız. Umarım iyisinizdir, umarım paylaşmaya devam edersiniz. Stilinizi beğendim. Yazım stilinizi yani... ;)
Sevgilerimle.