7 Aralık 2008

[Yazarlık] Yazmak İçin Gereken Temel Bilgiler

Yazmak isteyen biri yazacak bilgi haznesini zenginleştirmeli, o bilgi haznesindekileri harmanlayıp yeni şeyler ortaya çıkarabilmelidir. Bu yüzden araştırmacı, yorumlayıcı olmalıdır. Peki bu iş için gereken en temel bilgileri nereden, nasıl elde edebiliriz? Bir süredir çok işime yarayan, çoğumuzun sokakta görüp yıpranmış görüntüsünden etkilendiği için yerden almadığı, yazarın el çantasını sizinle paylaşmak istiyorum: okul derslerimiz.

Hangi türde yazıyor olursak olalım; dünyanın şimdiye kadar edinmiş olduğu bilgiler, ulusal kimliğimiz, kültürümüz en temel ve basit düzeyiyle okul derslerinde mevcut.

En basitinden bir Türk yazarı olarak Türkçemizi nasıl kullanmamız gerektiğini, ÖSS hazırlık kitaplarından birini alıp -olsa olsa- 20-30 sayfalık bir içeriği okuyarak öğrenebiliriz. Medyada, günlük hayatımızda çoğu kişinin Türk'ü Türk yapan dilimizi katlederken yapmaktan kaçındığı şey sadece 20-30 sayfalık bir okuma, evet!

Bir fantastik, bilimkurgu yazarı yeni bir dünya oluştururken okul derslerindeki biyolojinin, coğrafyanın, tarihin, felsefenin, fiziğin... ne kadar belirleyici ve ilham verici olduğunun farkında mı acaba?

Ne yazık ki öğrencilerin büyük bir kısmı okulu bir zorunluluk olarak görüyor; öğrendiği şeyleri sınavlarda başarılı olmak ve bu başarılarının kağıda dökülmesi ile daha başarılı bir iş hayatı elde edebilmek için öğreniyor. Böyle olmak zorunda değil...

Yazıma her ne kadar yazarın el çantası benzetmesiyle başlamış olsam da; bu bilgiler aynı zamanda 'farkında bir insan olmanın el çantası' diye düşünüyorum.

Tepkiler: 

2 yorum:

Adsız dedi ki...

http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=811056

calhan atak

Tila Sadık dedi ki...

Elif Şafak ne güzel anlatmış. Beğendiğiniz yazıları paylaşmaya devam etmenizi dilerim. Bana çok şey kattıklarından emin olabilirsiniz.